Gravesham 8Ball

Knockouts Hall of Fame

Singles Doubles Plate Ladies Mixed Doubles Scotch Doubles

Singles

Year Winners Runners Up
2022-2023 James Pemble Mike Stroud
2021-2022 Paul Keepin Pat Linyard
2019-2020 Ben Mannerings (Elephants Head X) Steve Stuckey (Elephants Head X)
2018-2019 Ben Mannerings (Elephants Head X) Scott Woods (Bat & Ball A)
2017-2018 Paul Keepin (The Peacock) Dan Mealy (Painters Ash A)
2016-2017 Scott Foley (Rose A) Ritchie Bell (Bat & Ball)
2015-2016 Kevin Kelleher (Spots & Stripes C) Andy Twigger (Bat & Ball)
2014-2015 Jon Ballard (Prince Albert A) Ben Mannerings (The Rose A)
2013-2014 Richard Chapman (Foresters Arms A) Jaz Gill (Prince Albert A)
2012-2013 Adam Bassoo (Bat & Ball B) Paul Keepin (Peacock A)
2011-2012 Paul Keepin (Bat & Ball A) Frazer Lineham (Peacock A)
2010-2011 Jon Ballard (Bat & Ball A) Darren Vanderveken (Painters Ash)
2009-2010 Matt Barron (Bat & Ball A) Frazer Lineham (Peacock A)
2008-2009 Frazer Lineham (Gravesham Pool Centre A) Ben Mannerings (Gravesham Pool Centre A)
2007-2008 Frazer Lineham (Gravesham Pool Centre A) Matt Barron (Bat & Ball A)
2006-2007 Paul Keepin (Bat & Ball A) Wayne Sparks (Gravesham Pool Centre A)
2005-2006 Jaz Gill (Waterloo A) Frazer Lineham (Bat & Ball A)
2004-2005 Matt Barron (Prince Albert A) Scott Woods (Dover Castle A)
2003-2004 Matt Barron (Prince Albert A) Jason Phillips (Prince Albert A)
2002-2003 Kelvin Arnold (Bat & Ball A) Wayne Sparks (Bat & Ball A)
2001-2002 Matt Barron (Prince Albert A) Paul Keepin (Prince Albert A)
2000-2001 Wayne Sparks (Bat & Ball A) Robert Osmond (Peacock A)

Singles Division One/Four

Year Winners Runners Up
2002-2003 Scott Woods (Dover Castle) S. Hylands (Red Lion)
2001-2002 Luke Cassidy (Foresters) Mark Burton (Westcourt)
2001-2002 Ashley Waterman (Bat & Ball B) Alex Power (Call Boy)

Doubles

Year Winners Runners Up
2022-2023 Ben Mannerings & Chris Harvey Dan Mealy & Mike Stroud
2021-2022 Kevin Kelleher & Pat Linyard Paul Keepin & Nick Morphew
2019-2020 Dan Mealy & Jon Ballard (Foresters AA) Andy Keeley & Dave Matthews (Peacock A)
2018-2019 Scott Foley & Steve Stuckey (Elephants Head X) ?
2017-2018 Scott Foley & Steve Stuckey (The Rose A) Mick Caller & Martin Budge (Prince Albert A)
2016-2017 Scott Foley & Steve Stuckey (The Rose A) Jazz Gill & Deepa Gill (The Foresters A)
2015-2016 Tony Bowles & Scott Woods (Bat & Ball) Chris Harvey & Ben Mannerings (The Rose A)
2014-2015 Lee Phillips & Jason Phillips (Prince Albert A) Chris Harvey & Ben Mannerings (The Rose A)
2013-2014 Robert Osmond & Kev Tilson (Peacock) Nick Morphew & Dave Atkinson (Peacock)
2012-2013 Lee Phillips & Jason Phillips (Prince Albert A) Leigh Sunderland & Marc Sunderland (Pockets A)
2011-2012 Chris Harvey & Ben Mannerings (Bat & Ball A) Jon Ballard & Scott Woods (Bat & Ball A)
2010-2011 Jon Ballard & Scott Woods (Bat & Ball A) Chris Harvey & Ben Mannerings (Bat & Ball A)
2009-2010 Frazer Lineham & Wayne Sparks (Peacock A) Nick Morphew & David Atkinson (Peacock A)
2008-2009 Paul Keepin & Matt Barron (Bat & Ball A) Jon Ballard & Kelvin Arnold (Bat & Ball)
2007-2008 Ben Mannerings & Chris Harvey (Gravesham Pool Club A) Neil Shelton & Paul Thomas (Pelham Arms B)
2006-2007 ?? Jon Ballard & Darren Vanderveken (Bat & Ball A)
2005-2006 Jon Ballard & Darren Vanderveken (Bat & Ball A) Terry Walker & Jason Phillips (Waterloo A)
2004-2005 Matt Barron & Paul Keepin (Prince Albert A) Dave Atkinson & Nick Morphew (Peacock A)
2003-2004 Frazer Lineham & Wayne Sparks (Bat & Ball A) Paul Keepin & Matt Barron (Prince of Albert A)
2002-2003 Jason Phillips & Terry Walker (Prince Albert A) Frazer Lineham & Wayne Sparks (Bat & Ball A)
2001-2002 Andy Wood & Nick Morphew (Peacock A) Robert Osmond & Sean Hammond (Peacock A)
2000-2001 Wayne Sparks & Frazer Lineham (Bat & Ball A) Andy Wood & Nick Morphew (Peacock A)

Doubles Division One/Five

Year Winners Runners Up
2002-2003 Nick Morphew &Andy Wood (Peacock A) P. Bance &P. Williams (Red Lion)
2001-2002 Neil Shelton &Yash Bains (Pilot) Mark Burton &Paul Burton
2000-2001 Chris Harvey &Glen Harvey (Westcourt) Dan Todd &Owen Cracknell (Clarence B)

Plate

Year Winners Runners Up
2022-2023 Luke Coyne Kevin Kelleher
2021-2022 Scott Foley Richard Marsh
2018-2019 Andrew Twigger (Bat & Ball A) Chris Harvey(Elephants Head X)
2017-2018 Pat Linyard (Spots & Stripes C) James Millen (Pavilion)
2016-2017 Darren Varney (Pavilion A) Darren Vanderveken (Spots & Stripes C)
2015-2016 M Notay (Foresters Arms A) Jason Phillips (Prince Albert A)
2014-2015 Terry Walker (Prince Albert A) Tony Young (TJ's B)
2013-2014 Kevin Kelleher (Painters Ash) Russell Bance (Spots & Stripes)
2012-2013 Steve Stuckey (Bat and Ball A) Scott Woods (Bat and Ball A)
2011-2012 Lee Phillips (Waterloo) Terry Walker (Waterloo)
2010-2011 Tony Bowles (Bat & Ball A) Pat Firth (Spots and Stripes B)
2009-2010 Russell Bance (Spots & Stripes) Jack Galloway
2008-2009 Geoff Windeatt (Waterloo) Mark Burton
2007-2008 ? ?
2006-2007 Tony Bowles (Bat & Ball A) Jon Ballard (Bat & Ball A)
2005-2006 Jon Ballard (Bat & Ball A) Steve Blackston (Clarence Arms)
2004-2005 Darren Vanderveken (Bat & Ball A) Tony Bowles (Bat & Ball A)
2003-2004 Paul Keepin (Prince Albert A) Geoff Windeatt (Prince Albert A)
2002-2003 Darren Vanderveken (Red Lion) Geoff Windeatt (Pilot)
2001-2002 ? ?
2000-2001 Mick Caller (Pelham Arms) Richard Murison (Call Boy)
1999-2000 Mick Caller (Pelham Arms) ?

Ladies Singles

Year Winners Runners Up
2022-2023 Jo Herrington Karen Parker
2021-2022 Jo Miles Jo Herrington
2018-2019 Jo Miles (Painters Ash A) Annie Wong (Man of Kent)
2017-2018 Kerry Wyatt (Prince Albert C) Jo Herrington(Spots & Stripes D)
2016-2017 Kerry Wyatt (Prince Albert C) Nicky Sinnott(Prince Albert C)
2015-2016 Kerry Wyatt (Prince Albert C) Penny Chesterton (Pelham Arms B)
2013-2014 Kerry Wyatt Penny Chesterton
2011-2012 Kerry Wyatt Caren Cleal
2010-2011 ? ?
2009-2010 ? ?
2008-2009 Alex Allsop (Pelham Arms) Kerry Wyatt
2007-2008 ? ?

Mixed Doubles

Year Winners Runners Up
2022-2023 Jo Herrington & John Fowler Jo Miles & Markus Blythe
2021-2022 Karen Parker & Kevin Kelleher Tina Harvey & Chris Harvey
2019-2020 Jo Miles & Andy Twigger Annie Wong & Lee Phillips
2018-2019 Luke Strange & Alex Allsop Andy Twigger & Jo Miles
2017-2018 Jo Miles (Painters Ash) & Andy Twigger (Bat & Ball A) Trudie Newson & Mick Caller (Prince Albert A)
2016-2017 Jo Herrington (TJs A) & Steve Stuckey (The Rose A) Jo Miles (Painters Ash) & Andy Twigger (Bat & Ball A)
2015-2016 Jo Miles (Painters Ash) & Andy Twigger (Bat & Ball A) Jo Herrington & Pete Denham ( Viewpoint B)
2014-2015 Jo Herrington (TJs B) & Pete Denham (Conservative Club) Sarah Newman & Stewart Hyland (Edinburgh Castle)
2013-2014 Ben Mannerings & George Holmes (Rose A) Andy Twigger & Jo Miles (Battle of Britain)
2012-2013 Andy Twigger & Jo Miles (Battle of Britain) Tony Bowles & Shirley Bowles ( Bat & Ball)
2011-2012 Jon Ballard & Alex Allsop (Bat & Ball) Tony Bowles & Shirley Bowles ( Bat & Ball)
2010-2011 Steve Stuckey & Verity Woods (Bat & Ball) Russell Bance & Nicola Ranwell (Spots & Stripes)
2009-2010 Jon Ballard & Alex Allsop (Bat & Ball) Russell Bance & Nicola Ranwell (Spots & Stripes)
2008-2009 Russell Bance & Nicola Ranwell (Spots & Stripes) Peter Bance & Emma Bance (Spots & Stripes)
2007-2008 Jon Ballard & Alex Allsop (Pelham Arms) Jon Ballard & Alex Allsop (Pelham Arms)
2006-2007 Jon Ballard & Alex Allsop (Pelham Arms) Jon Ballard & Alex Allsop (Pelham Arms)
2005-2006 Jon Ballard & Alex Allsop (Bat & Ball) Terry Walker & Nicola Walker (Waterloo)
2004-2005 Steve Mannerings & Elaine Cole (Rising Sun) Tony Bowles & Shirley Bowles ( Bat & Ball)
2003-2004 Alex Robson & Jon Ballard (Pelham Arms B) Darren Vanderveken & Sam (Spots & Stripes)
2002-2003 A Burgham & S Kielly (Rose Wood Street) Linda Coombes & K Ramsell (Earl Grey)
2001-2002 Alex Robson & S Rogers (Pelham Arms) Linda Coombes & K Ramsell (Earl Grey)
2000-2001 Tony Bowles & Shirley Bowles (Painters Ash) Linda Coombes & K Ramsell (Earl Grey)

Scotch Doubles

Year Winners Runners Up
2018 Scott Foley  & Steve Stuckey Kevin Kelleher  & Darren Vanderveken
2017 Kevin Kelleher  & Darren Vanderveken Moj Notay  & Deepa Gill
2016 Adam Bassoo  & Andy Twigger Steve Stuckey  & Simon Oshea
2015 Adam Bassoo  & Andy Twigger Malcolm Mcleod  & Tony Bowles