Gravesham 8Ball

League Hall of Fame

Premier Division Division One Division Two Division Three Division Four Summer

Premier Division

Year Winners Runners Up Top Scorer
2022-2023 Peacock A TJ's A Scott Foley
2021-2022 Bat & Ball A Peacock A Jon Ballard (Foresters AA)
2020-2021 CANCELLED DUE TO COVID CANCELLED DUE TO COVID CANCELLED DUE TO COVID
2019-2020 Peacock A Foresters AA Robert Osmond (Peacock A)
2018-2019 Bat and Ball A Elephants Head X Scott Foley (Elephants Head X)
2017-2018 Prince Albert A The Rose A Steve Stuckey (The Rose A)
2016-2017 Prince Albert A Bat & Ball A Scott Foley (The Rose A)
2015-2016 Prince Albert A Peacock Ben Mannerings (The Rose A)
2014-2015 Bat and Ball A TJ?s A A Bassoo (Bat and Ball A)
2013-2014 Bat and Ball A Prince Albert A A Bassoo (Bat and Ball A)
2012-2013 Peacock Bat and Ball A S Woods (Bat & Ball A)
2011-2012 Bat and Ball A The Waterloo J Ballard (Bat & Ball A)
2010-2011 Bat and Ball A Battle of Britain A Steve Stuckey (Spots & Stripes A)
2009-2010 Bat and Ball A Peacock A Matt Barron (Bat & Ball A)
2008-2009 Bat and Ball A Peacock A Jon Ballard (Bat & Ball A)
2007-2008 Bat and Ball A Peacock A Jon Ballard (Bat & Ball A)
2006-2007 Bat and Ball A Peacock A Matt Barron (Bat & Ball A)
2005-2006 Bat and Ball A Peacock A Nick Morphew (Peacock A)
2004-2005 Bat and Ball A Prince Albert A Matt Barron (Prince Albert A)
2003-2004 Prince Albert A Pelham Arms A Frazer Lineham (Bat & Ball A)
2002-2003 Prince Albert A Pelham Arms A Matt Barron (Prince Albert A)
2001-2002 Prince Albert A Bat and Ball A Ben Mannerings (Prince Albert A)
2000-2001 Prince Albert A Bat and Ball A Matt Barron (Prince Albert A)

Division One

Year Winners Runners Up Top Scorer
2022-2023 Rose AA Viewpoint A Lee Pankhurst
2021-2022 Prince Albert D Pelham Arms B Kerry Wyatt (Prince Albert A)
2020-2021 CANCELLED DUE TO COVID CANCELLED DUE TO COVID CANCELLED DUE TO COVID
2019-2020 Edinburgh Castle A Painters Ash Luke Coyne (Edinburgh Castle A)
2018-2019 Pelham Arms A Bat and Ball B Richard Marsh (Bat and Ball B) and Craig Price (Viewpoint)
2017-2018 Spots & Stripes D Spots & Stripes A Gary Pearce (Spots & Stripes D) & Jamie Thilthorpe (Spots & Stripes A)
2016-2017 Painters Ash Prince Albert B Gary Pearce (Spots & Stripes D)
2015-2016 Spots & Stripes C Pavilion Kevin Kelleher (Spots & Stripes C)
2014-2015 The Wheatsheaf The Rose A Lee Pankhurst (The Wheatsheaf)
2013-2014 TJs A Painters Ash Kevin Kelleher (Painters Ash)
2012-2013 Prince Of Orange Pockets B Billy Karim (Prince Of Orange)
2011-2012 Milton Ale Shades Man Of Kent A D. Waters (Milton Ale Shades)
2010-2011 Regans Bar Edinburgh Castle Kevin Kelleher (Painters Ash)
2009-2010 Spots & Stripes B Foresters A Kevin Kelleher (Painters Ash)
2008-2009 Pelham Arms B Clarence Arms Paul Thomas (Pelham Arms B)
2007-2008 Gravesham Pool Centre Rising Sun Frazer Lineham (Gravesham Pool Centre A)
2006-2007 Waterloo A George & Dragon Bhupinder Bansai (Waterloo A)
2005-2006 Clarence Arms Villager A Alex Power (Call Boy)
2004-2005 Dover Castle A Painters Ash A Scott Woods (Dover Castle A)
2003-2004 Spots & Stripes Foresters Arms Darren Vanderveken (Spots & Stripes)
2002-2003 Peacock A Red Lion A Robert Osmond (Peacock A)
2001-2002 Westcourt Prince Albert B Colin Winch (British Tar) & J. Thompson (Prince Albert B)
2000-2001 Bat and Ball B Pelham Arms Ashley Waterman (Bat & Ball B)

Division Two

Year Winners Runners Up Top Scorer
2020-2021 CANCELLED DUE TO COVID CANCELLED DUE TO COVID CANCELLED DUE TO COVID
2019-2020 Pavilion B Rose A Lee Pankhurst (The Wheatsheaf)
2018-2019 Prince Albert D The Edinburgh Castle B Danny Coyne (The Edinburgh Castle B)
2017-2018 Painters Ash B The Cricketers Ben Pankhurst (The Wheatsheaf)
2016-2017 The Rose B Pavilion B Paul Burton (The Rose B)
2015-2016 Painters Ash Spots & Stripes D Daniel Mealy (Painters Ash)
2014-2015 Spots & Stripes C Pavilion Pat Linyard (Spots & Stripes C)
2013-2014 Elephants Head B Pelham Arms Socky Goraya (Elephants Head B)
2012-2013 The Viewpoint A TJ's Simon O'Shea (T J's)
2011-2012 The Prince Of Orange Ascot Arms C D. Gill (The Prince Of Orange)
2010-2011 Man of Kent Foresters Arms B Darren Mabberley (Ascot Arms A)
2009-2010 Edinburgh Castle Gravesend Boat A Mannering (Edinburgh Castle)
2008-2009 Spots & Stripes B Foresters Arms Shaun Kiely
2007-2008 Pelham Arms B Red Lion Paul Thomas (Pelham Arms B)
2006-2007 Gravesham Pool Centre A Viewpoint Darren Vanderveken (Gravesham Pool Centre A)
2005-2006 Waterloo A George & Dragon Jason Stevens (George & Dragon)
2004-2005 Rising Sun A Painters Ash B Ryan Everden (Painters Ash B)
2003-2004 Painters Ash Canal Tavern B Matt Horrigan (Painters Ash)
2002-2003 Foresters Elephants Head B Luke Cassidy (Foresters)
2001-2002 Red Lion Dover Castle Darren Vanderveken (Red Lion)
2000-2001 Westcourt Coach & Horses B Chris Harvey (Westcourt)

Division Three

Year Winners Runners Up Top Scorer
2013-2014 The Wheatsheaf The Rose A Lee Pankhurst (The Wheatsheaf)
2012-2013 Elephants Head B Gravesend Boat B Terry Nightingale (Elephants Head B)
2011-2012 Elephants Head A BAR 59 C. Josh (Elephants Head A)
2010-2011 Prince of Orange A Viewpoint D. Gill (Prince of Orange)
2009-2010 Westcourt Inn Ascot Arms B R Irwin
2008-2009 Prince of Orange Manor Shades Gregg Ellingham
2007-2008 Spots & Stripes B Prince Albert M Firth (TJ?s B) & Mark Burton (Prince Albert)
2006-2007 Gravesham Pool Centre B Battle of Britain A Lee Barass (Gravesham Pool Centre B)
2005-2006 Viewpoint Waterloo B Gavin Burdock (Waterloo B)
2004-2005 George & Dragon Rising Sun B Ben Pankhurst (George & Dragon)
2003-2004 Stork at Rest Clarence Arms D Docherty (Stork at Rest)
2002-2003 Painters Rose Wood St A. Burgham (Rose Wood St)
2001-2002 Prince of Wales Foresters A. Munn (Foresters)
2000-2001 Red Lion B Pilot A Peter Williams (Red Lion B)

Division Four

Year Winners Runners Up Top Scorer
2001-2002 Pier A Pelham B C. Price (Pier A)
2000-2001 Dover Castle Villager B Tony Morez (Villager B)

Summer League

Connection failed: Access denied for user 'gravesham_web'@'localhost' to database 'gpl_hof'
Year Winners Runners Up Top Scorer